‫ اخبار

اکونت در شبکه های مجازی

جهت اطلاع از آخرین اخبار و تصاویر ، ما را در شبکه اجتماعی اینستاگرام به آدرس :
Econet.mefa.ir دنبال نمایید.

گفتگوی صمیمانه وزیر اقتصاد با اقتصاددانان جوان

دومین نشست هم اندیشی وزیر امور اقتصاد و دارایی با اقتصاددانان جوان با موضوع "بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید" با حضور طیف های مختلف جوانان شامل اساتید دانشگاهی، کارشناسان و مدیران اجرایی، فعالان کسب و کار و پژوهشگران اقتصادی کشور و با همراهی مدیران و معاونان وزارت اقتصاد و دارایی و نمایندگان در محل این وزارتخانه برگزار شد. در ابتدای این نشست ضمن ارائه گزارش دقیقی از وضعیت فضای کسب و کار و نظام مجوزدهی در کشور، بسته پیشنهادی معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد برای رونق تولید ارائه گردید.

بخش دوم نشست اختصاص به طرح نظرات و پیشنهادات اقتصاددانان جوان کشور با وزیر اقتصاد و دارایی داشت که با مشارکت قابل توجه گروه های مختلف همراه شد و در مدت شصت دقیقه، 20تن از کارشناسان و فعالان اقتصادی به نقد صریح و صمیمانه سیاست ها پرداخته و راهکارهای پیشنهادی خود را برای بهبود فضای کسب و کار و رونق تولید در کشور بیان نمودند.

در ادامه آقایان حسن نژاد و موسوی و سرکار خانم حسینی نمایندگان محترم مجلس و از اعضای کمیسیون اقتصادی به بیان دیدگاه های خود پرداختند. همچنین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در پاسخ به نکات مطرح شده گفـت: هم اکنون ۹۰ درصد از شرکت ها، اطلاعات خود را به موقع به بورس ارایه می‌کنند، ۸ درصد در ارایه اطلاعات تاخیر دارند و ۲ درصد هم اطلاعات خود را ارایه نمی‌کنند که ما آن‌ها را افشاء می‌کنیم.
آقای شاپور محمدی در دومین نشست هم اندیشی وزیر اقتصاد با اقتصاددانان جوان افزود: این در حالی است زمانی که بنده این مسئولیت را برعهده گرفتم تنها ۴۲ درصد از شرکت ها، اطلاعات خود را به موقع به بورس عرضه می‌کردند، ۲۳ درصد از شرکت‌ها اطلاعات خود را به بورس نمی‌دادند و بقیه هم با تاخیر اطلاعات خود را عرضه می‌کردند.
وی اضافه کرد: در ۴ سال گذشته اوراق بدهی از ۱۴ هزار میلیارد تومان به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و ارزش صندوق‌های سرمایه گذاری بازار سرمایه، به بیش از ۱۸۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
رئیس سازمان بورس با بیان این که محدودیت‌های ایجاد شده توسط بانک مرکزی برای زیرمجموعه‌های بانکی فعال در بورس، صحت دارد گفت: با بانک مرکزی نامه نگاری داریم و امیدواریم با به نتیجه رسیدن مکاتبات مان با بانک مرکزی بتوانیم بخشی از تامین مالی‌های تولید را از طریق زیرمجموعه‌های بانکی در بورس انجام دهیم.

در ادامه دکتر معمارنژاد معاون بانکی وزیر اقتصاد و دارایی افزود:نسبت تسهیلات به سپرده‌های بانکی، ۸۰ درصد است ضمن اینکه ۱۸ درصد از سپرده‌های بانکی، سپرده قانونی بانکی نزد بانک مرکزی است. از آنجایی که پول بانک‌ها که به بانک مرکزی داده می‌شود برنمی گردد تا صرف تسهیلات دهی شود، نظام بانکی همیشه در اعطای تسهیلات، مقصر شناخته می‌شود.
وی اضافه کرد: به طور متوسط، نرخ موثر تسهیلات حدود ۱۴ درصد است که با توجه به نرخ متوسط ۱۸ درصدی برای سپرده ها، عموم بانک‌ها زیان ده می‌شوند از این رو باید قیمت تمام شده را با مواردی از جمله اصلاح سود بانکی، کاهش داد.
آقای معمارنژاد همچنین گفت: دولت ۳۸۰ شرکت دارد که مدیریت بیش از ۵۰ درصد آن، دولتی است ضمن اینکه در مواردی دولت ناگزیر از شرکت داری است بنابراین اقتصاددانان جوان اگر ایده‌ای درباره نحوه اداره شرکت‌های دولتی یا بنگاهداری نوین توسط دولت دارند ارائه کنند تا از این ایده‌ها استفاده کنیم.

در بخش پایانی این نشست دکتر فرهاد دژپسند ضمن تشکر از مشارکت گسترده نخبگان جوان اقتصادی کشور و ابراز نظرات و دیدگاه های خود، تصریح کرد: قرار ما در وزارت اقتصاد برای استفاده از نظریات صاحب نظران جوان اقتصادی بر این است که از نظریات جوانان نخبه، نه تنها در این جلسات، بلکه بطور مستمر از طریق "شبکه تعاملی تحلیل گران جوان اقتصاد ایران"، استفاده موثر بعمل آوریم.

وی با تشریح نکات مثبت برگزاری نشست های مشترک با صاحب نظران جوان در تصمیم سازی ها، گفت: در عین حال، در این جلسات، تنها امکان استفاده از نظرات "بخشی" از صاحب نظران وجود دارد.

وزیر اقتصاد افزود: به همین سبب با تلاش و پیگیری همکاران در وزارت اقتصاد، اقدام به راه اندازی "شبکه تعاملی تحلیل گران جوان اقتصاد ایران" کردیم و من فکر می کنم، تمرکز بر روی این شبکه و نحوه هدایت اعضای آن، باید به نحوی باشد که منتج به استخراج پیشنهادهای سیاستی راهگشا برای اقتصاد کشور شود.

دژپسند از جمله ویژگی های شبکه تعاملی تحلیل گران جوان اقتصاد ایران را "استمرار"، "همزمانی" و یکپارچگی" مباحث و موضوعات مطروحه در آن دانست و گفت: در این شبکه نیازی نیست موضوعات مورد بحث، صرفا از سوی ما، به عنوان "وزارت اقتصاد" تعیین شود، بلکه اعضای شبکه نیز می توانند موضوعات مد نظر و دغدغه های خود را جهت بحث در شبکه، ارائه کنند.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه "هزینه تجربه برای جوانان کمتر از سایر گروه های سنی" است، خطاب به صاحب نظران و نخبگان جوان اقتصادی گفت: شما باید با کنکاش در عرصه علم، مطالعات و تجربیات بین المللی در این حوزه را نیز مورد توجه قرار دهید.

دژپسند با یادآوری خدمات دانشجویان دانشگاه های صنعتی کشور برای رفع مشکلات جنگ تحمیلی در دوران دفاع مقدس اظهار داشت: جنگ اقتصادی که امروز دشمن برای ما طراحی کرده نیز ایجاب می کند هر چه بیشتر از ظرفیت جوانان نخبه و دانشگاهی استفاده کنیم.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: ما نمی خواهیم فقط در مقطع خاصی از نظر زمان، مکان و موضوعی خاص از نظرات و مشارکت جوانان و نخبگان استفاده کنیم بلکه می خواهیم این همکاری بدون محدودیت و در سایر موضوعات اقتصادی نیز استمرار داشته باشد.

دژپسند با بیان اینکه از "شبکه تعاملی تحلیل گران جوان اقتصادی" می توان بعنوان ابزاری برای "کادر سازی" استفاده نمود، خاطرنشان کرد: این یک عرصه عمومی و میدان رقابتی برای مشارکت همه صاحب نظران و نخبگان کشور است تا ایده های خود را برای حل مشکلات اقتصادی کشور ارایه کنند.

وی با بیان اینکه، حرکت به سمت اقتصاد هوشمند و حذف مقررات زاید از جمله مهم ترین راهکارهای بهبود فضای کسب و کار کشور است، اظهار داشت: باید بخش عمده تلاش خود را معطوف به حذف موانع موجود در مسیر کسب و کار کنیم.

دژپسند تاکید کرد: اقتصاد هوشمند صورت متکامل مفاهیم مطرح شده در زمینه اقتصاد دیجیتال است که به کاهش ارتباط چهره به چهره، شفافیت فرآیندها و در نتیجه کاهش و حذف فساد منجر می شود.

وزیر اقتصاد "کوچک کردن دولت"، "مولد سازی دارایی های دولت"، "خروج دولت از بنگاه داری" و "تحقق اقتصاد هوشمند" را از جمله موضوعاتی عنوان کرد که باید در دستور کار جلسات آتی هم اندیشی با صاحبنظران و نخبگان جوان اقتصادی قرار گیرد.

دکتر دژپسند طی سخنانی در جمع خبرنگاران در حاشیه این نشست، اظهار داشت: در جلسه امروز، نقطه نظرات اعضا را در مورد دو موضوع "رونق تولید" و "برنامه های بهبود فضای کسب و کار" دریافت کردیم و با برنامه ریزی صورت گرفته، 12 نفر از اقتصاد دانان جوان حاضر در جلسه نظرات خود را بیان کردند.

وی با بیان اینکه باب بررسی این موضوع نباید در همین جلسه بسته شود، از اعضای شبکه تعاملی تحلیل گران جوان اقتصاد ایران نیز خواست، از طریق شبکه مذکور نظرات خود را در این مورد بیان کنند.

دژپسند افزود: در فاصله نخستین نشست هم اندیشی صاحب نظران جوان اقتصادی تا جلسه امروز نیز چند مورد پیشنهاد از این شبکه در موضوعات مختلف از جمله اقتصاد هوشمند، خزانه داری الکترونیک و تامین مالی داشتیم که به جریان انداخته شد و بعضی گزارش ها هم در این ارتباط تولید و از آن استفاده شد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: ما حتی برای اداره شبکه تعاملی تحلیل گران جوان اقتصاد ایران نیز جوانان را مشارکت می دهیم؛ یعنی یک شورایی درست می شود که در آن تعدادی از اعضا، توسط خود اعضای این شبکه انتخاب شده و و موضوعات را مدیریت می کنند.

وی افزود: در این قالب، شش هسته مطالعاتی شکل گرفته که بر این اساس اعضاء در جریان مباحث قرار گرفته و نقطه نظرات خود را اعلام می کنند تا ما از آن استفاده کنیم و باز خورد لازم نیز ارائه گردد.

دژپسند تاکید کرد: تصمیم داریم بهره گیری از نظرات اقتصاد دانان جوان را در قالب شبکه مزبور و دیگر اشکال، مورد توجه قرار دهیم و این امر در دستور کار تمام معاونت ها و سازمان های وابسته به وزارت اقتصاد نیز قرار گرفته است.

گفتنی است، شبکه تعاملی تحلیل‌گران جوان اقتصاد ایران از تیر ماه سال جاری با هدف افزایش مشارکت و نقش آفرینی جوانان کشور در فرآیند تصمیم سازی و سیاستگذاری اقتصادی کشور به آدرس اینترنتی https://econet.mefa.ir پذیرای مشارکت صاحبنظران و نخبگان در موضوعات مختلف اقتصادی است.

4 آذر 1398 نظرات : 2 برچسب‌ها: نشست وزیر اقتصاد، جوانان، نخبگان اقتصادی
برگزاری دومین نشست وزیر امور اقتصاد و دارایی با نخبگان اقتصادی جوان

نشست تخصصی دکتر فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی با کارشناسان و تحلیلگران جوان اقتصاد کشور شنبه دوم آذرماه 1398 با حضور معاونان، مديران و كارشناسان ارشد وزارت امور اقتصاد و دارایی با محوریت بهبود فضای کسب و کار و ارزیابی راهکارهای رونق تولید برگزار خواهد شد.

رونمایی از شبکه تحلیل گران اقتصادی

دکتر دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی در سفر به شیراز خبر مهمی برای کارشناسان و تحلیل گران حوزه علوم انسانی کشور داشت.
این سفر که با همراهی برخی از معاونان و مدیران وزارت اقتصاد انجام شد، بازدید از برخی واحد‌های تولیدی منطقه ویژه اقتصادی شیراز، شرکت در نشست‌های تخصصی با اساتید و صاحب‌نظران دانشگاهی و شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان از جمله برنامه‌های وزیر اقتصاد بوده است.
دکتر دژپسند در دیدار با اساتید دانشگاهی استان فارس با اشاره به اینکه ارتباط با دانشگاه باید مستمر باشد و از ظرفیت اساتید دانشگاهی استفاده کرد، گفت: در حال حاضر صنعت تنها به تولیدکنندگان منحصر شده در حالی که نیاز است که اندیشه‌های جدید دانشگاهی به حوزه اقتصاد وارد شود.
ایشان با اشاره به حلقه مفقوده‌ای میان دانشگاه، دانشگاهیان و اقتصاد گفت: در حال حاضر از ظرفیت دانشگاه‌های مستقر در تهران استفاده می‌شود، اما در شهرستان‌ها هنوز این مهم صورت نگرفته است.
وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه در راستای حل این مشکل شبکه تحلیل‌گران اقتصادی در کشور در حال فعالیت هستند، افزود: در این شبکه که به زودی رونمایی می‌شود از رشته‌های مختلف علوم انسانی استفاده خواهد شد.

سخنرانی دکتر دژپسند در همایش روند آینده بانکداری

دکتر فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در همایش روند آینده بانکداری اظهارداشت، بنگاه های تولیدی به هیچ عنوان نباید به دلایل مختلف از جمله نقص قوانین و تحریم ها، از تامین سرمایه مورد نیاز توسط نظام بانکی محروم شوند.... بیشتر

26 تیر 1398 برچسب‌ها: بانکداری, اقتصاد دیجیتال, دژپسند
واگذاری های سال 98، صرفا نقدی است

دژپسند تاکید کرد: ما در سال ۹۸ اصرار داریم شرکت های سودآور را واگذار کنیم؛ ضمن اینکه تجربه ادوار گذشته نشان داده واگذاری به صورت نقد و اقساط چالش برانگیز است و به همین دلیل قرار است واگذاری ها صرفاً به صورت نقد باشد.... بیشتر

20 تیر 1398 برچسب‌ها: اقتصاد, سال 98, 1398, سهم
براساس قانون مالیات بر عملكرد، دریافت مالیات از خریداران سكه قانونی است

وزیر اقتصاد در حاشیه مراسم گرامیداشت روز تعاون و سالروز تاسیس اتاق ایران به خبرنگاران گفت: هر نوع مالیاتی که اخذ شده و می‌شود با استناد به تکالیف قانونی و به موجب قانون است.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا) به نقل از خبرگزاری صداوسیما ، دکتر فرهاد دژپسند درپاسخ به این سوال که گفته می‌شود دریافت مالیات از خریداران سکه به آن دلیل که هنگام معامله با خریداران، اعلام نشده و قانون در این زمینه نمی‌تواند عطف به ماسبق شود گفت: این مالیات براساس قانون مالیات بر عملکرد گرفته می‌شود و قانون مالیات بر عملکرد کاملا مربوط به عملکرد افراد درگذشته است.


وی با بیان اینکه قانون در این زمینه به ما اجازه داده که حتی تا ۱۰ سال گذشته نیز عملکرد افراد را بررسی و مالیات مشمول را وصول کنیم گفت: این اطمینان را به مردم می‌دهم که هر نوع مالیاتی که اخذ شده و می‌شود با استناد به تکالیف قانونی و به موجب قانون است. ... بیشتر

20 تیر 1398 برچسب‌ها: مالیات, سکه, قانون, خرید, خرید سکه
مودیان مالیاتی ولی نعمتان ما هستند / تلاش كاركنان سازمان مالیاتی در شرایط تحریم برای وصول عادلانه مالیات شایسته تقدیر است

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به تنگنای موجود در تامین مالی کشور به واسطه تحریم های ظالمانه، تلاش کارکنان و مسئولان سازمان امور مالیاتی کشور در راستای وصول عادلانه مالیات را جهادی مقدس خواند، که شایسته تقدیر است.... بیشتر

20 تیر 1398 برچسب‌ها: مالیات, مودیان, تحریم
تاكید وزیر اقتصاد بر پیاده سازی مالیات هوشمند و تمركز بر مهار فرار مالیاتی

وزیر اقتصاد در جمع مدیران سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد:

مودیان مالیاتی ولی نعمتان ما هستند / تلاش كاركنان سازمان مالیاتی در شرایط تحریم برای وصول عادلانه مالیات شایسته تقدیر است.... بیشتر

20 تیر 1398 برچسب‌ها: تاکید, وزیر, مالیات, فرار
شروع به فعالیت شبکه اجتماعی اکونت

شبکه تعاملی تحلیل‌گران جوان اقتصادی ایران در تاریخ ۱۳۹۸/۴/۳ فعالیت خود را به صورت آزمایشی شروع کرده است. این شبکه به منظور ایجادی بستری تعاملی جهت همفکری اقتصاددانان جوان و بهره‌مندی از ابعاد مختلف اقتصاد هوشمند ایجاد شده است.

3 تیر 1398 برچسب‌ها: اکونت, شبکه تعاملی, اعلان