‫ اخبار

نشست صمیمی فعالان کسب و کار جوان با وزیر اقتصاد برگزار شد

دومین نشست کارآفرینان جوان با وزیر اقتصاد و دارایی پرشور و صریح برگزار شد. در ابتدای این نشست دکتر میرآب ضمن خیرمقدم به کارآفرینان به تشریح برنامه های نشست پرداخت و دکتر دژپسند از مهمانان درخواست کرد دغدغه ها و مشکلات خود را با رعایت انصاف ولی در عین حال صریح و بی پرده مطرح کنند. در ادامه هر یک از کارآفرینان به تناسب زمان به بیان چالش ها و مسائل تولیدکنندگان و کارآفرینان پرداختند که مهم ترین این موارد عبارت بودند از:

1. مشکلات جدی در مکانیزم اخذ مالیات از صنوف: وضع مالیات عمدتا بر اساس مبالغی است که در حساب یک صنف قرار می گیرد یا بر اساس منطقه و محلی است که آن در واقع شده و همین مالیات پایه و مبنای دریافت مالیات سال های بعد می شود. این درحالی است که مالیات باید بر اساس درآمد واقعی هر صنف باشد.

2. پیشنهاد هوشمند سازی و حذف ارتباط مستقیم با ممیزان در اخذ مالیات: همانطور که در بورس از تمامی معاملات به طور شفاف نیم درصد مالیات کسر می شود و مورد پذیرش همگان هم قرار دارد، در سیستم مالیات ستانی دولت نیز می توان با سیستمی نمودن روند اخذ و حذف روابط فیزیکی هم به کارایی سیستم کمک نمود و هم رضایت مودیان را فراهم نمود.

3. گردش حساب بالا به معنی عایدی یک شرکت نیست و بسیاری شرکت ها برای فرار از این مالیات به شکل زیرزمینی، دو دفتری و ... فعالیت می کنند: بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی واسطه خرید و فروش کالا و خدمات هستند و گردش حساب بالایی دارند که این به معنی درآمد آن ها نیست اما مامور مالیات با استناد به این گردش حساب، مالیات بالایی را برای این فعالیت وضع می کند.

4. وضع مالیات یکسان برای همه کسب و کارها مخل رقابت است: نرخ مالیات باید بر اساس فعالیت و درآمد هر مودی باشد اما سازمان مالیاتی نرخ مالیت 25 درصدی را برای همه بخش ها اعمال می کند که این موضوع ضربه بزرگی به کارآفرینان وارد کرده است.

5.فرآیند اخذ پذیرش شرکت ها در بورس سخت و طولانی است.

6. فرآیند دریافت مجوز و شروع کسب و کار در ایران بسیار طولانی است در حالی که در کشورهای همسایه و سایر کشورهای دنیا به مراتب کوتاه تر است.

7. عمده شرکت های بزرگ و با ارزش دنیا، شرکتهای حوزه تکنولوژی هستند، این در حالی است که در ایران هیچ حمایتی از این شرکت ها نشده و محدودیت های جدی برای آن ها وجود دارد.

در ادامه این نشست دکتر دژپسند برای رفع مشکلات مطروحه و پیگیری دقیق تر این چالش ها به رئیس سازمان مالیاتی و رئیس سازمان بورس اوراق بهادار دستور داد ضمن برگزاری جلسه ای با کارآفرینان تا دو هفته آینده، نسبت به رفع دغدغه های آنان اقدام شود. ایشان همچنین افزودند: لایحه حمایت از سهامداران خرد از سوی وزارت اقتصاد تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است كه تصویب آن می تواند تاثیر زیادی در سهولت كسب و كار و بهبود ۲۰ رتبه ای جایگاه ایران در شاخص زیر گروه مربوط داشته باشد. دکتر دژپسند همچنین تاکید کردند: در پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم كه اول بهمن ماه سالجاری برای بررسی و تصویب به دولت ارسال شد، چهار ركن اساسی شامل تعریف پایه‌های جدید مالیاتی، اصلاح انواع مالیاتها در قالب مالیات بر مجموع درآمد، اعمال مالیات بر عایدی سرمایه و ساماندهی معافیت‌های مالیاتی مورد توجه قرار گرفته است.

ایشان در ادامه با اشاره به اینکه وزارت اقتصاد برای روان تر كردن فعالیت های اقتصادی، حذف مقررات زائد و كاهش زمان صدور مجوزها را در دستور كار دارد، افزودند: مدت زمان ثبت شركت های تجاری در تهران تا اردیبهشت ماه سال آینده به سه روز كاهش می یابد.

دکتر دژپسند در پایان گفت: همکاری ها محدود به جلسات هم اندیشی نشود، شبکه تعاملی تحلیل گران جوان اقتصاد ایران(اکونت) برای این منظور راه اندازی و در خدمت این عزیزان است. از فعالان اقتصادی بویژه كارآفرینان جوان انتظار است، در عرصه مشاركت در سیاست گذاری بویژه در حوزه تسهیل فضای كسب و كار بیشتر به وزارت اقتصاد كمك كنند.


نظرات

علیرضا وهابی برزی
امیدوارم این حرف ها و این مشکلات همیشه در ذهن تصمیم سازان و تصمیم گیرندگان محفوظ بمونه و تا حصول نتیجه مستمرا پیگیری بشود
علیرضا محمدی زیوه
در خصوص مورد ۵‌که در خصوص سخت و طولانی بودن پذیرش شرکت ها در بورس مطرح شده باید بگم که سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر چون فضا را برای تامین مالی صنایع فراهم کرده، طبیعی است که سخت گیری کند. البته شاید عده ای از کسب و کارها عدم شفافیت صورت مالی خود و عدم شفافیت سایر مسائل مثل دعاوی حقوقی، نحوه مدیریت و .... را سخت گیری سازمان بنامند. سازمان بورس به عنوان ناظر در واقع حق خود میداند که با بررسی شفافیت شرکت ها به عنوان یک اصل اساسی و زیربنایی، فضای رقابتی را جهت تامین مالی صنایع و تولید داخلی ایجاد کند. در خصوص مورد ۵‌که در خصوص سخت و طولانی بودن پذیرش شرکت ها در بورس مطرح شده باید بگم که سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر چون فضا را برای تامین مالی صنایع ... نمایش بیشتر
محمد نوروزیان
ضمن عرض خسته نباشید ، به نظرم اگر همین 7 مورد محقق شود، بار بزرگی از روی دوش کارآفرینان برداشته می شود و خصوصا با اجرای بند 2 و اجرای سیستم اتوماسیون دقیق می توان فساد را کاهش داد و دقت و سرعت رسیدن به هدف را تاحدود زیادی افزایش داد.در واقع برای افزایش کیفیت در عصر جدید می توان گفت که.................................... "اتوماسیون+ هوش مصنوعی + اتصال فرآیندها= کیفیت" ضمن عرض خسته نباشید ، به نظرم اگر همین 7 مورد محقق شود، بار بزرگی از روی دوش کارآفرینان برداشته می شود و خصوصا با اجرای بند 2 و اجرای سیستم اتوماسیون ... نمایش بیشتر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

مشخصات خبر

 
تاریخ ایجاد: 13 بهمن 1398

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0