‫ اخبار

مولدسازی دارایی های دولت محور اصلی سومین نشست وزیر اقتصاد و دارایی با اقتصاددانان جوان

شنبه 19 بهمن ماه 1398 سالن جهاد اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی میزبان سومین نشست دکتر فرهاد دژپسند با بیش از هفتاد نفر از صاحب نظران اقتصادی جوان بود. با توجه به اینکه محور اصلی بحث مولدسازی دارایی های دولت بود، در ابتدای این نشست رییس اداره کل اموال دولتی و اوراق بهادار گزارشی از وضعیت اقدامات انجام شده و اهداف مورد نظر وزارت اقتصاد و دارایی را ارائه نمود.
خانم دادگر با بیان اینکه در مولد سازی اموال دولت، اموال باید به سرمایه‌گذاری تبدیل شود، گفت: در کشور ما اموال دولتی از حیث مالکیت بسیار پراکنده است. همچنین تصمیم گیری اداره اموال دولتی یکپارچه نیست. وی ادامه داد: بر این اساس اموالی که در سبد دولت برای مولدسازی باقی می‌ماند اموالی است که در اختیار وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی قرار دارد که بالاترین مقام دستگاه باید درمورد اموال تصمیم بگیرد.خانم دادگر ادامه داد: بعد از آنکه اموالی توسط بالاترین مقام یک دستگاه مازاد شناخته شد برای آن پرونده تشکیل می‌شود و بعد از طی یک بروکراسی عظیم مصوبه صادر خواهد شد. به همین دلیل معمولا بودجه محقق نمی‌شود، زیرا سال مالی به پایان می‌رسد.وی با بیان اینکه نگهداری از دارایی بسیار مهم است، افزود: باید دستورالعمل‌هایی برای فروش و اجاره تدوین کنیم. معنای مولدسازی این نیست که از روز اول از آن درآمدزایی کنیم.
در بخش بعدی نوبت به اقتصاددانان جوان کشور رسید تا ضمن نقد و بررسی مطالب ارائه شده، ایده ها و راهکارهای خود را در این خصوص تشریح نمایند.
در این بخش خانم¬ها غلامی و ضیاییان و آقایان اسلامی بیدگلی، تقی خان تجریشی، احمدی، سلیمانی، خیرخواهان، توتونچی، طیبی، عزیزی، نظرآقایی، خزایی به طرح نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.
در ادامه این نشست معاونان وزیر و نمایندگان مجلس به طرح نظرات خود پرداختند و دکتر اکرمی با تاکید بر اینکه در کشور از دارایی‌های دولت به درستی استفاده نمی‌شود، اظهار کرد: برای استفاده بهینه از دارایی‌های دولت باید قدم‌هایی برداریم. هدف مولدسازی، استفاده درست از دارایی‌های دولت است. وی با بیان اینکه باید دارایی‌های دولت احصاء شود، گفت: سپس ارزیابی کنیم که قیمت دارایی‌ها چقدر است و قیمت‌گذاری دارایی دولت مساله‌ای جدی در کشور است. باید بدون اینکه هزینه زیادی پرداخت شود یک ارزیابی علمی و واقعی از قیمت دارایی‌های دولت انجام شود. معاون نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور با تاکید بر اینکه دارایی‌ها باید به اموال مورد نیاز و اموال مازاد تقسیم شوند، ادامه داد: گفته می‌شود از آنجاکه دولت درآمد نفتی ندارد می‌خواهد برای جبران، دارایی خود را بفروشد که این موضوع صحت ندارد و هدف یافتن بهترین راه بهینه‌سازی از دارایی‌هاست. دکتر اکرمی در انتها با بیان اینکه باید ثروت راکد به ثروت زاینده تبدیل شود، گفت: هدف این نیست که دارایی‌های دولت را به هر قیمتی بفروشیم.
بخش پایانی این نشست به وزیر اقتصاد و دارایی اختصاص داشت.
دکتر فرهاد دژپسند اظهار داشت: پروژه مولد سازی دارایی های دولت در سال ۱۳۹۴ بعنوان يكي از پروژه های وزارت اقتصاد در راستاي تحقق اهداف سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتی، تصويب شد و از ابتداي سال ١٣٩٥ در دست اجرا است. مولد سازی دارایی های دولت جوانب مختلفی دارد که از جمله آنها حاکمیت انضباط مالی در هزینه های دولت و تقویت كارايي و اثربخشي دارایی های دولت مي باشد.وزیر اقتصاد تصریح کرد: مولد سازی دارایی های دولت، مجموعه دارایی های قوای مختلف کشور را شامل می شود. دژپسند با بیان اینکه قصد ما از مولد سازی دارایی های دولت، اهرم کردن دارایی های دولت برای توسعه اقتصادی است، افزود: دستگاه های دولتی باید به این موضوع، به گونه ای ورود و مديريت کنند که پس از یک دوره زمانی مشخص، دیگر هیچ دارایی غیر مولد و راکد دولتی روی زمین نمانده باشد. وی با اعلام اینکه لایحه "مولد سازی دارایی های دولت" در وزارت اقتصاد در دست تدوین است ‌‌و امیدواریم این لایحه تا پایان سال جاری تقدیم هیأت دولت شود، گفت: از اقتصاد دانان و صاحب نظران درخواست می شود نظرات مشورتی خود را در خصوص این لایحه از طریق شبکه تعاملی تحلیلگران جوان اقتصاد ایران (اکونت) به وزارت اقتصاد ارسال کنند.وزیر اقتصاد یادآور شد: بر اين باوريم، همان طور که واگذاری اموال دولت با هدف مولد سازي آنها، حتما باید در فضایی شفاف و کاملا رقابتی صورت گیرد، وی افزود: ارزیابی و قیمت گذاری دارایی های دولت نیز باید بصورت رقابتی انجام شود. دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود گفت: برگزاری جلسات با صاحبنظران جوان اقتصادی و فعالیت شبکه تعاملی تحلیلگران جوان اقتصادی، جلساتی دوسویه و در راستای استفاده از ظرفیت های نخبگان جوان کشور برای غنای سیاست گذاری های اقتصادی است. وی افزود: از مشارکت جدی صاحبنظران جوان در چند ماهه اخیر و ارائه انتقادات، نظرات و پیشنهادات کارساز و تاثیر گذار آنان در جریان سیاست گذاری و تصمیم سازی های معاونت های مختلف وزارت اقتصاد، قدر دانی می نمایم و‌ امیدوارم این روند با تعاملي موثرتر، به صورت جدی تر تداوم یابد.
وزیر اقتصاد گفت: از فعالیت های اصحاب رسانه بویژه رسانه ملی بابت فرهنگ سازی و اطلاع رسانی خوبی که تا کنون‌ از محتوای اینگونه جلسات هم اندیشی داشته اند، تشکر می نمایم.وی افزود: بی گمان بدون همکاری و همیاری اصحاب رسانه، نمي توان در فرهنگ سازی، هم اندیشی، و استفاده از ظرفیت های نخبگی در سیاست گذاری های اقتصادی به طور کامل به موفقیت دست یافت.وزیر اقتصاد با بیان اینکه، براي قطع اتصال دولت به درآمدهای نفتی، بايد در ساختار بودجه كل كشور و درآمد های دولت، تحول اساسی ایجاد کرد، یادآور شد: علاوه بر اينها یکی از مهم ترین اقدامات، نظارت مالی بر هزینه هاي دولت است که به بهبود ساختار هزینه ای کشور کمک کرده و مي تواند نیاز به منابع نفتی را به حداقل برساند.

انتشار گزارش عملیات بازار باز بر روی اوراق بدهی دولت با تاکید بر ایجاد ظرفیت و اصلاح ساختار نهادی

شبکه اکونت در راستای ارتقاء سطح مشارکت جوانان کشور در فرآیند سیاست گذاری و بهره گیری از توانمندی نخبگان اقتصادی کشور، اقدام به انتشار گزارش های کارشناسی و سیاستی تهیه شده در وزارت امور اقتصادی و دارایی می نماید.
در این راستا از کاربران محترم شبکه اکونت درخواست می شود نقدها، نظرات و راهکارهای پیشنهادی خود را بر اساس محتوای گزارش به اشتراک بگذارند.

برای دریافت این گزارش اینجا را کیک کنید.

نشست صمیمی فعالان کسب و کار جوان با وزیر اقتصاد برگزار شد

دومین نشست کارآفرینان جوان با وزیر اقتصاد و دارایی پرشور و صریح برگزار شد. در ابتدای این نشست دکتر میرآب ضمن خیرمقدم به کارآفرینان به تشریح برنامه های نشست پرداخت و دکتر دژپسند از مهمانان درخواست کرد دغدغه ها و مشکلات خود را با رعایت انصاف ولی در عین حال صریح و بی پرده مطرح کنند. در ادامه هر یک از کارآفرینان به تناسب زمان به بیان چالش ها و مسائل تولیدکنندگان و کارآفرینان پرداختند که مهم ترین این موارد عبارت بودند از:

1. مشکلات جدی در مکانیزم اخذ مالیات از صنوف: وضع مالیات عمدتا بر اساس مبالغی است که در حساب یک صنف قرار می گیرد یا بر اساس منطقه و محلی است که آن در واقع شده و همین مالیات پایه و مبنای دریافت مالیات سال های بعد می شود. این درحالی است که مالیات باید بر اساس درآمد واقعی هر صنف باشد.

2. پیشنهاد هوشمند سازی و حذف ارتباط مستقیم با ممیزان در اخذ مالیات: همانطور که در بورس از تمامی معاملات به طور شفاف نیم درصد مالیات کسر می شود و مورد پذیرش همگان هم قرار دارد، در سیستم مالیات ستانی دولت نیز می توان با سیستمی نمودن روند اخذ و حذف روابط فیزیکی هم به کارایی سیستم کمک نمود و هم رضایت مودیان را فراهم نمود.

3. گردش حساب بالا به معنی عایدی یک شرکت نیست و بسیاری شرکت ها برای فرار از این مالیات به شکل زیرزمینی، دو دفتری و ... فعالیت می کنند: بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی واسطه خرید و فروش کالا و خدمات هستند و گردش حساب بالایی دارند که این به معنی درآمد آن ها نیست اما مامور مالیات با استناد به این گردش حساب، مالیات بالایی را برای این فعالیت وضع می کند.

4. وضع مالیات یکسان برای همه کسب و کارها مخل رقابت است: نرخ مالیات باید بر اساس فعالیت و درآمد هر مودی باشد اما سازمان مالیاتی نرخ مالیت 25 درصدی را برای همه بخش ها اعمال می کند که این موضوع ضربه بزرگی به کارآفرینان وارد کرده است.

5.فرآیند اخذ پذیرش شرکت ها در بورس سخت و طولانی است.

6. فرآیند دریافت مجوز و شروع کسب و کار در ایران بسیار طولانی است در حالی که در کشورهای همسایه و سایر کشورهای دنیا به مراتب کوتاه تر است.

7. عمده شرکت های بزرگ و با ارزش دنیا، شرکتهای حوزه تکنولوژی هستند، این در حالی است که در ایران هیچ حمایتی از این شرکت ها نشده و محدودیت های جدی برای آن ها وجود دارد.

در ادامه این نشست دکتر دژپسند برای رفع مشکلات مطروحه و پیگیری دقیق تر این چالش ها به رئیس سازمان مالیاتی و رئیس سازمان بورس اوراق بهادار دستور داد ضمن برگزاری جلسه ای با کارآفرینان تا دو هفته آینده، نسبت به رفع دغدغه های آنان اقدام شود. ایشان همچنین افزودند: لایحه حمایت از سهامداران خرد از سوی وزارت اقتصاد تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است كه تصویب آن می تواند تاثیر زیادی در سهولت كسب و كار و بهبود ۲۰ رتبه ای جایگاه ایران در شاخص زیر گروه مربوط داشته باشد. دکتر دژپسند همچنین تاکید کردند: در پیش نویس لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم كه اول بهمن ماه سالجاری برای بررسی و تصویب به دولت ارسال شد، چهار ركن اساسی شامل تعریف پایه‌های جدید مالیاتی، اصلاح انواع مالیاتها در قالب مالیات بر مجموع درآمد، اعمال مالیات بر عایدی سرمایه و ساماندهی معافیت‌های مالیاتی مورد توجه قرار گرفته است.

ایشان در ادامه با اشاره به اینکه وزارت اقتصاد برای روان تر كردن فعالیت های اقتصادی، حذف مقررات زائد و كاهش زمان صدور مجوزها را در دستور كار دارد، افزودند: مدت زمان ثبت شركت های تجاری در تهران تا اردیبهشت ماه سال آینده به سه روز كاهش می یابد.

دکتر دژپسند در پایان گفت: همکاری ها محدود به جلسات هم اندیشی نشود، شبکه تعاملی تحلیل گران جوان اقتصاد ایران(اکونت) برای این منظور راه اندازی و در خدمت این عزیزان است. از فعالان اقتصادی بویژه كارآفرینان جوان انتظار است، در عرصه مشاركت در سیاست گذاری بویژه در حوزه تسهیل فضای كسب و كار بیشتر به وزارت اقتصاد كمك كنند.