اکونت

جزئیات نمایه

پست‌ها

 • علی ملک زاده
  عذرخواهی نمیخواهیم! حداقل به خاطر منافع شخصی جلوی تصویب قانون را نگیرید!

  به نقل از بلومبرگ، دولت کره جنوبی اعلام کرد مالیات بر مسکن برای مالکان بیش از یک خانه را افزایش می‌دهد. این جدیدترین اقدام دولت این کشور برای مهار افزایش بیش از حد قیمت است که باعث نارضایتی عموم مردم شده است.

  وزیر دارایی کره جنوبی طی بیانیه‌ای به خاطر ناتوانی خود در متعادل نگه داشتن بازار مسکن عذرخواهی کرد و گفت مالیات بر مسکن برای فروشندگان خانه و مالکان بیش از یک خانه مسکونی افزایش می یابد.

  در ایران نیز وزیر سابق مسکن جلوی تصویب #‫مالیات_بر_عایدی_سرمایه را گرفت و در چند سال اخیر هم قیمت مسکن بیش از ۳۰۰ برابر شده است!
  حالا هم پس از سال‌ها به این نتیجه رسیده اند که در مسکن کم کاری کرده اند!
  #‫مالیات_بر_عایدی_سرمایه

  کمپین #‫فرار_مالیاتی_ممنوع
  @‌edalat_maliati

  عذرخواهی نمیخواهیم! حداقل به خاطر منافع شخصی جلوی تصویب قانون را نگیرید!

  به نقل از بلومبرگ، دولت کره جنوبی اعلام کرد مالیات بر مسکن برای مالکان بیش از یک خانه را افزایش می‌دهد. این جدیدترین اقدام دولت این کشور برای مهار افزایش بیش از حد قیمت است که باعث نارضایتی عموم مردم شده است.

  وزیر دارایی ... نمایش بیشتر

  21 تیر 1399
  1
  علی ملک زاده پسندید
 • علی ملک زاده
  بسم الله
  معافیتی بزرگ با هزینه گزاف برای حاکمیت
  چرا باید از سود سپرده های کلان بانکی مالیات گرفت؟
  اخذ مالیات از سود سپرده های کلان بانکی علاوه بر لزوم افزایش سهم درآمدهای مالیاتی دلایل دیگری نیز دارد. برقراری عدالت مالیاتی، رفع تبعیض مالیاتی و تنبیه درآمدهای بادآورده و منفعل، از اهداف روشن این مالیات است. این مالیات با هدف کاهش نرخ بهره به صورت غیرمستقیم نیز توانمندسازی تقاضا، کاهش هزینه تامین مالی تولید و تقویت بازار سرمایه را فراهم می‌کند.https://moqavemati.net/110142
  حقوق‌بگیران و تولیدکنندگان ضامن پرداخت مالیات، اما سود سپرده معاف از مالیات
  اولین دلیلی که برای اخذ مالیات از سود سپرده های بانکی بیان می‌گردد، بحث عدالت مالیاتی است. طبق این اصل باید نسبت به تمام درآمدهایی که عاید اشخاص می‌شود، مالیات وضع شود. با این حال، دولتها برخی از درآمدها را با اهداف سیاستی خاصی از پرداخت مالیات معاف می‌کنند.
  سود سپرده های بانکی با حجم درآمدی بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان به طور سالانه در کشور، هیچ سهمی در پرداخت مالیات ندارند. در حالی که تولیدکنندگان و مشاغل خدماتی با وجود تحمل ریسک‌های تولید از جمله تورم، موظف به پرداخت مالیات با نرخ‌های قابل توجه اند. از سوی دیگر کارمندان و حقوق‌بگیران نیز قبل از دریافت حقوق خود مالیات می‌پردازند و این گروه هم متحمل اثرات تورمی می‌شوند.
  يکي از اهداف اعمال ماليات بر سود سپرده در کشورهايي با نظام مالي بانک محور، مي تواند تقويت بازار سرمايه باشد چرا كه کارکرد بانک در تامين مالي برخي موارد ضعيف است که از آن جمله مي توان به تامين منابع مالي پروژه هاي با ريسک بالا و یا سود کمتر اشاره كرد. درچنين پروژه‌هايي بانک‌ها تمايلي به تامين مالي ندارند و حتی به سمت سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های غیرمولد کشیده می‌شوند.
  کشورها به منظور جبران اين نقيصه به دنبال توسعه بازار سرمايه مي باشند و اين موضوع چه بسا سياستگذاران را به اعمال ماليات بر سود سپرده بانكي و هدايت بخشي از منابع بانک‌ها به سمت بازار سرمايه تحريک مي‌نمايد.
  با تقویت و تعمیق بازار سرمایه، امکان تامین مالی ارزان‌تر شرکت‌ها به نسبت بازار بانکی فراهم می‌گردد. از این رو می‌توان به تقویت تولید و رشد اقتصادی نیز دست یافت.

  بسم الله
  معافیتی بزرگ با هزینه گزاف برای حاکمیت
  چرا باید از سود سپرده های کلان بانکی مالیات گرفت؟
  اخذ مالیات از سود سپرده های کلان بانکی علاوه بر لزوم افزایش سهم درآمدهای مالیاتی دلایل دیگری نیز دارد. برقراری عدالت مالیاتی، رفع تبعیض مالیاتی و تنبیه درآمدهای بادآورده و منفعل، از اهداف روشن این ما ... نمایش بیشتر

  14 تیر 1399
 • علی ملک زاده
  بسم الله
  زمان ادای دین ثروتمندان به اقتصاد کشور
  چرا اخذ مالیات از سود سپرده های کلان فوریت و ضرورت دارد؟
  جبران کسری بودجه و تامین منابع با افزایش درآمدهای مالیاتی بدون فشار مالیاتی بر تولید طی شرایط رکودی اقتصاد امکان‌پذیر است. دریافت مالیات از ثروت و فعالیت‌های غیرمولد نظیر سود سپرده های کلان بانکی راهکار فوری و ضروری تحقق این هدف است. ثروتمندان برای بقای اقتصادی که در بستر آن ثروت خود را به دست آورده‌اند باید دین خود به حاکمیت و سایر مردم را در قالب مالیات پرداخت کنند.
  دیدگاه رایجی که بین مسئولان و برخی کارشناسان وجود دارد آن است که نتیجه از افزایش مالیات، کاهش رشد اقتصادی خواهد بود. این تصور علاوه بر این که در مورد ایران به دلیل توسعه‌نیافتگی نظام مالیاتی به خصوص در مورد مالیات بر ثروت نادرست است، به طور عمومی نیز با تردید جدی مواجه است.

  این گزاره اخیرا توسط نوبلیست اقتصاد در سال ۲۰۱۹ مورد تردید قرار گرفته و حتی رد شده است. آبیجیت بانِرجی در این باره گفته است: رشد اقتصادی با کاهش مالیات افزایش پیدا نمی‌کند بلکه با افزودن بر قدرت خرید مردم بالا می‌رود. چون‌ سرمایه‌گذاری به رشد تقاضا حساس است و واکنش نشان می‌دهد، این ادعا که کاهش مالیات‌ها باعث تقویت و رشد سرمایه‌گذاری می‌شود افسانه‌ای است که بیزینس‌من‌ها (ثروتمندان) ساخته‌اند.
  ثروتمندان، ثروت و درآمد خود را در فضای اقتصادی حاکم بر کشور که کمترین سهم را برای مالیات بر ثروت (به طور میانگین حدود ۵ درصد) داشته، بدست آورده‌اند. منابع و زیرساخت‌های عمومی بیش از همه در اختیار ثروتمندان و برخی فعالیت‌های غیرمولد، که معاف از مالیات بوده‌اند قرار داشته است. در واقع بستر رشد و کسب ثروت ثروتمندان، فضای عمومی اقتصاد جامعه بوده است که دینی را بر گردن ثروتمندان می‌گذارد.
  کی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین منابع ثروتِ ثروتمندان سود سپرده های کلان بانکی است. به گفته دکتر سبحانیان معاون اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، ۹۰ درصد از حجم سپرده های اشخاص حقیقی، متعلق به چهار درصد جمعیت کشور است.[۱]

  سالانه بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان سود سپرده به سپرده های کلان بانکی پرداخت می‌شود. این سپرده ها با ضمانت حاکمیت، از نظام بانکی سود قطعی بدون مالیات و بدون ریسک و حتی بالاتر از نرخ رسمی، دریافت می‌کنند.
  https://moqavemati.net/109989

  نظام مالیاتی کشور تاکنون این دین و حق را از ثروتمندان به طور صحیح مطالبه نکرده است. اما اکنون که شرایط ویژه‌تری بر اقتصاد ایران عارض شده، وقت ادای دین ثروتمندان به اقتصاد کشور و جلوگیری از فعالیت‌های غیرمولد فرا رسیده است.

  بسم الله
  زمان ادای دین ثروتمندان به اقتصاد کشور
  چرا اخذ مالیات از سود سپرده های کلان فوریت و ضرورت دارد؟
  جبران کسری بودجه و تامین منابع با افزایش درآمدهای مالیاتی بدون فشار مالیاتی بر تولید طی شرایط رکودی اقتصاد امکان‌پذیر است. دریافت مالیات از ثروت و فعالیت‌های غیرمولد نظیر سود سپرده های کلان با ... نمایش بیشتر

  2 تیر 1399
  4 2
  کریمی و علی نصیری پسندیدند
  علی ملک زاده
  سلام سپاسگزارم
  علی ملک زاده
  بله بحث شما صحیح است . یه سری جواب ابتدایی میشه به این مباحث داد ولی باید به طور عمیق هم رابطه اش با مباحث شرعی بررسی بشه
  عالی بود بسیار عالی

  توزیع عادلانه درآمد و دریافت مالیات سنگین بر ثروت از مسائلی است که بنده همیشه لزوم اجرایی کردنش را گفته ام
  اما متاسفانه در شرایط فعلی دو سپرده های بانکی مانند غده ای است که به بافت های عصبی سر چسبیده و برداشتن آن اقتصاد را به سمت مرگ خواهد برد
  شرایط کنونی برای کنترل نقدینگی بسیار وحشتناک است
  مالیات ابتدا در بخش های سوداگری مانند مسکن دلار و طلا باید اول اجرایی گردد

  عالی بود بسیار عالی

  توزیع عادلانه درآمد و دریافت مالیات سنگین بر ثروت از مسائلی است که بنده همیشه لزوم اجرایی کردنش را گفته ام
  اما متاسفانه در شر ... نمایش بیشتر

  شما برای نظر دادن باید وارد شوید
 • علی ملک زاده
  این هم لینک دریافت کتابی که مبتنی بر مطالعات و تجربیات جهانی در مورد مالیات بر عایدی املاک نوشته شده
  http://mett.ir/.../980910-CGT-book.pdf
  27 خرداد 1399
  4 2
  کریمی و علی نصیری پسندیدند
  دانلود نمیشه
  علی ملک زاده
  لینکش اصلاح شد
  شما برای نظر دادن باید وارد شوید
 • علی ملک زاده
  بسم الله
  باتشکر از آقای نصیری
  ضمن اینکه گفته های ایشون رو قبول ندارم دعوتتون می کنم موشن گرافی ساده ای که در این رابطه ساختیم رو ببینید البته مطالب بسیاری هم داخلی و هم خارجی در اختیار بنده هست که نشون میده مالیات بر عایدی سرمایه برای اقتصاد لازمه
  27 خرداد 1399
  1
  کریمی پسندید
 • علی ملک زاده
  واکاوی یک معافیت غیرهدفمند
  مالیات نگرفتن از سود سپرده به نفع صنعت بانکداری بوده است؟
  اعطای معافیت مالیاتی به سود سپرده‌های بانکی با اهدافی نظیر حمایت از صنعت بانکداری و جذب و هدایت منابع بانک‌ها به سمت فعالیت‌های مولد انجام گرفته است. اثر وضع مالیات متناظر با کاهش نرخ سود سپرده است؛ و بررسی روند تغییرات و تاثیرات این متغیر بر تغییرات رشد پول و شبه پول نشان می‌دهد معافیت مالیاتی در این بخش ابزار مناسبی نبوده و وضع مالیات اثر چندانی بر نحوه تغییر ترکیب سپرده‌ها و تحقق اهداف مذکور ندارد.
  سپرده‌های بانکی بخش اصلی نقدینگی در جامعه را تشکیل می‌دهد و سهم اسکناس و مسکوک از نقدینگی کمتر از ۳ درصد (۲.۸درصد) است. بنابراین تقریبا همه منابع مالی جامعه در نظام بانکی قرار دارد، منتها ترکیب سپرده‌ها و تغییرات آن با اعمال سیاست‌های گوناگون برای نظام بانکی، تغییر می کند. در واقع اینکه گفته می شود با اعمال یک سیاست «پول از بانک خارج می‌شود» عبارت درستی نیست؛ بلکه درست آن است که با اعمال سیاست های مختلف، «ترکیب سپرده‌های بانکی تغییر می کند».

  از آن‌جا که معافیت مالیاتی سود سپرده‌های بانکی قدمتی دیرینه دارد و تاکنون هیچ‌گاه سود سپرده‌ها مشمول مالیات نشده‌اند، لذا تحلیل و شناسایی میزان تاثیر مالیات بر روی حجم و ترکیب سپرده‌ها و روند تغییرات آن در ایران به صورت حقیقی ممکن نیست. لذا باید به راه‌های غیرمستقیم نظیر متغیرها و پارامترهای متناظر، مدل‌های اقتصادسنجی و شبیه‌سازی و یا تجارب سایر کشورها در این زمینه رجوع کرد.

  وضع مالیات بر سود سپرده متناظر با کاهش نرخ سود سپرده بانکی است. در واقع اثر وضع مالیات بر سود سپرده برای سپرده‌گذار، شباهت بسیار زیادی با کاهش نرخ سود دارد. لذا یکی از آمارهایی که می‌تواند نشانگر میزان تاثیر مالیات بر نحوه تغییر ترکیب سپرده‌ها باشد، بررسی و مقایسه روند تغییرات رشد اجزای نقدینگی اعم از پول و شبه پول در مقایسه با تغییرات نرخ سود سپرده است.
  بررسی حجم سپرده‌های بانکی در ۱۲ سال اخیر نشان می‌دهد سپرده‌های بانکی همواره در حال افزایش بوده و هر ساله به طور میانگین ۲۵.۳ درصد رشد داشته است. در واقع نقدینگی به طور میانگین هر ساله حدود ۲۵ درصد رشد داشته و این عامل رشد سپرده ها بوده است.

  اما بررسی اثر تغییرات نرخ سود سپرده بانکی بر تغییرات رشد پول و شبه پول نشانگر نحوه تغییر رفتار سپرده‌گذاران است. اگر رشد شبه پول افزایش یابد، نشانگر جذابیت بیشتر سرمایه‌گذاری در بانک است و اگر رشد پول افزایش یابد، نشانگر کاهش جذابیت سرمایه‌گذاری در بانک است.
  نتایج بررسی روند حاکی از آن است که هدف اول از اعطای معافیت مالیاتی به سود سپرده‌های بانکی برای حمایت از صنعت بانکداری و جذب منابع، محقق نشده است. در واقع ابزار به کار گرفته شده برای حمایت از صنعت بانکداری ابزار مناسبی نبوده و اتفاقا در جهت عکس آن عمل کرده است. زیرا بانک‌ها را به سمت عدم شفافیت و سودآوری سوق داده است.
  اطلاعات بیشتر و نمودار در moqavemati.net/109516/

  واکاوی یک معافیت غیرهدفمند
  مالیات نگرفتن از سود سپرده به نفع صنعت بانکداری بوده است؟
  اعطای معافیت مالیاتی به سود سپرده‌های بانکی با اهدافی نظیر حمایت از صنعت بانکداری و جذب و هدایت منابع بانک‌ها به سمت فعالیت‌های مولد انجام گرفته است. اثر وضع مالیات متناظر با کاهش نرخ سود سپرده است؛ و بررسی روند ت ... نمایش بیشتر

  12 خرداد 1399
  2
  رضاموسایی و کریمی پسندیدند
'':
محو شدن
اسلاید
امتیاز: